Akita Kennel KAZOKU KANSHIN - Dieta BARF

Dieta BARF - 4. Karmienie

Zalecenia ogólne

A. Zróżnicowanie

Pies jest jednocześnie mięsożercą, wszystkożercą, roślinożercą i padlinożercą. Jego dieta ewolucyjna jest oparta o świeży, surowy, a przede wszystkim różnorodny pokarm pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Wiele psów domowych je jednak dzień po dniu takie samo jedzenie. Ich typowe menu jest oparte o jeden konkretny rodzaj przetworzonego pokarmu lub źródło protein. Taki sposób karmienia psów jest najprostsze dla ich właścicieli.

Jednak zdrowe żywienie to żywienie dietą jak najbardziej zbliżoną do naturalnej, tj. dietą zróżnicowaną. Dzięki niej zwierzęta otrzymują większą ilość różnorodnych składników odżywczych, zmniejsza się również niebezpieczeństwo podania zbyt dużej ilości szkodliwego pokarmu, jednej konkretnej witaminy lub minerału.

Dzięki spożywaniu zróżnicowanego jedzenia pies potrzebuje mniej dodatków, przyswaja natomiast więcej witamin, minerałów i składników pochodzenia roślinnego, zawartych w świeżym pokarmie. Takie jedzenie jest zdrowsze i obniża ryzyko powstania chorób takich, jak np. rak, postrzegany jako wynik braku składników ochronnych w diecie.

Podstawowe zasady karmienia dietą BARF:

 • dieta psa musi być oparta o surowe mięso i kości;
 • większość diety musi być surowa;
 • pokarm ma być maksymalnie zróżnicowany i naśladujący pożywienie psich przodków.


 • Typowa tygodniowa dieta BARF składa się z mięsa i kości przez większość dni. Inne posiłki służą zbilansowaniu diety; mogą składać się z warzyw i owoców lub mieszanki podrobów. Jaja, probiotyki i inne dodatki zapewniają zdrową dietę. Bilans diety osiągany jest poprzez cały program żywieniowy, a nie przez poszczególne posiłki.

  B. Przechowywanie

  Surowe jedzenie powinno być przechowywane w lodówce, w pojemnikach z przykrywkami, odseparowane od innych pokarmów i zużyte w ciągu 2 - 3 dni. Niezjedzone resztki należy wyrzucić, a ręce, powierzchnie i narzędzia robocze - myć gorącą wodą po każdym przygotowaniu posiłku.

  C. Jaką ilością karmić?

  Większość właścicieli psów myśli, że karmienie zwierząt to bardzo skomplikowana sprawa. W rzeczywistości każdy może przygotować zdrową dietę w oparciu o podstawową wiedzę o rodzajach pokarmu i o tezę, że dieta BARF powinna maksymalnie naśladować dietę dzikich przodków psa.

  Psia dieta powinna składać się ze:

 • surowego mięsa i kości - ok. 60%;
 • zdrowych warzyw i owoców - ok. 20%;
 • podrobów - ok. 10%;
 • dodatków - ok. 10%.


 • Dorosły pies powinien dostawać 2-3 % swojej masy ciała, np. pies o wadze 40 kg powinien jeść 0.8 do 1.2 kg dziennie. U szczeniąt powinno to być do 10% masy ciała. Tak więc jeśli szczenię waży 15 kg, jego dzienna porcja jedzenia to max. 1.5 kg, rozłożone na 3 - 4 posiłki. Należy jednak pamiętać, że pies zdrowy to pies szczupły, a także, że dzienna porcja jedzenia powinna zależeć od indywidualnych potrzeb psa, jego aktywności, kondycji i metabolizmu. Uważa się np., że dla psów zaprzęgowych dzienna dawka 1-2 % masy ciała jest zupełnie wystarczająca.

  D. Proponowane zestawy składników

  1. BARF wołowina, jagnięcina, wieprzowina, kurczak
  2. BARF kurczak
  3. BARF wołowina
  4. BARF jagnięcina
  5. BARF wieprzowina
  6. Kurczak, wołowina, jagnięcina, wieprzowina ( 6 funtów)  Dieta BARF proponuje również karmienie mieszanką, zawierającą szereg składników diety, zmieszanych razem do każdego posiłku. Mieszanka zawiera mięso i kości, warzywa i owoce lub niebielone flaki i podroby, a także dodatki, jajka i probiotyki.

  a) Siekane mięso i kości Delikatne siekane mięso i kości - kurczak, wołowina, jagnięcina, wieprzowina.

  1. kurczak
  2. wołowina
  3. jagnięcina
  4. wieprzowina


  b) Warzywa i Owoce

  Mieszanka dobrze zmiażdżonych świeżych warzyw i dojrzałych owoców. Zawiera: szpinak, brokuły, seler, marchew, karczocha, jabłka, gruszki, grapefruit, pomarańcze i pieprz. Analiza odżywcza: Czyste białko minimum 1.38% Czysty tłuszcz minimum 0.16% Czysty błonnik maximum 0.66% Wilgotność maximum 92.23%

  c) Mieszanka Podrobów

  Odżywcza kombinacja wątroby, serca, nerek i flaków. Bogata w wysokiej jakości białko, witaminy, minerały i NNKT. Zawiera: wołowe wątrobę, serce, nerki i flaki. Analiza odżywcza: Czyste białko minimum 16.35% Czysty tłuszcz minimum 8.86% Czysty błonnik maximum 0.15% Wilgotność maximum 73.70%

  d) Niebielone Flaki

  Zawiera szereg składników odżywczych takich jak enzymy, omega 3 i 6 kwasy tłuszczowe, probiotyki i składniki pochodzenia roślinnego, pochodzące z trawy, którą żywiła się krowa. Analiza odżywcza: Czyste białko minimum 15.57% Czysty tłuszcz minimum 6.67% Czysty błonnik maximum 0.66% Wilgotność maximum 78.18%


  <<< poprzednia strona | następna strona >>>
  Akita Kennel KAZOKU KANSHIN, akity, akity.org, akita inu, japonia, japońskie psy, hodowla psów, kenel, akita, hodowla akity, akita hodowle, akita hodowla, kazoku kanshin, arashi tajgeta, asztar imaginacja, aida puchate liski, aidka, asztarek, aszi, akita japońska, wystawy, związek kynologiczny, częstochowa