Wzorzec FCIWzorzec FCI Nr. 255

POCHODZENIE RASY:
 Japonia
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO STANDARDU: 13.03.2001
UŻYTKOWANIE: pies towarzyszący
KLASYFIKACJA FCI: grupa 5 szpice i psy ras pierwotnych
Sekcja 5 szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Bez prób pracy. 


KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:
Pierwotnie japońskie psy miały rozmiar od małych do średnich i nie występowały w rasach dużych. Od 1603 r. w prefekturze Akita Matagi (średniej wielkości psy do polowań na niedźwiedzie), używane były do walk psów. Od 1868 r. rasa ta była krzyżowana z tosa i mastifami i w efekcie tego wielkość psów tej rasy uległa zwiększeniu, ale cechy związane z typem szpica zostały utracone. W 1908 r. walki psów zostały zakazane,ale rasa ta została zachowana i udoskonalona jako duża rasa japońska. W wyniku tego dziewięć doskonałych egzemplarzy tej rasy zostało uznane w 1931 r. jako pomniki natury. Podczas II wojny światowej (1939 -1945) powszechne było używanie psich futer do produkcji ubrań wojskowych. Policja zarządziła chwytanie wszystkich psów i konfiskatę, za wyjątkiem owczarków niemieckich, które używane były do celów wojskowych. Jednakże niektórzy miłośnicy psów próbowali obejść to zarządzenie, krzyżując swoje psy z owczarkami niemieckimi. Po zakończeniu II wojny światowej liczba akit gwałtowanie spadła, a te które ocalały występowały jako trzy różne typy:
1) matagi akita
2) akity do walk psów
3) owczarko-akita.

Stworzyło to bardzo zagmatwaną sytuację dla tej rasy. Podczas odtwarzania po wojnie czystej rasy pies kongo-go pochodzący z linii dewa, który wykazywał charakterystyczne cechy wpływu mastifa i owczarka niemieckiego, cieszył się, czasowo wprawdzie, ogromną popularnością. Jednakże miłośnicy psów nie zaaprobowali tego typu, jako właściwej rasy japońskiej i poczynili próby wyeliminowania wszystkich obcych ras poprzez krzyżowanie z typem matagi akita w celu odtworzenia czystej, pierwotnej rasy. Uzyskali w ten sposób ustabilizowanie czystej linii dużej rasy jaką dzisiaj znamy. 


WYGLĄD OGÓLNY:
Pies dużego wzrostu, dobrze wyważony i mocny. Drugorzędne cechy płciowe silnie zaznaczone, połączone z dużą szlachetnością i godnością. Mocna konstrukcja. Silnie zaznaczony dymorfizm płciowy. 


WAŻNE PROPORCJE:
Stosunek wysokości w kłębie do długości ciała (od szczytu łopatki do guza biodrowego) wynosi 10 : 11, z tym że długość ciała u suk jest nieco większa niż u psów. 


ZACHOWANIE/TEMPERAMENT:
złożony, wrażliwy, nie tchórzliwy. 


GŁOWA:
Mózgoczaszka:
Czaszka: wielkość jest proporcjonalna do wielkości ciała. Część czołowa jest szeroka z wyraźną bruzdą, bez zmarszczek. Stop dobrze zaznaczony. 

Trzewioczaszka:
nos duży, czarny. W przypadku białego umaszczenia dopuszczalny kolor cielisty, jednak czarny pozostaje kolorem preferowanym. 

Kufa umiarkowanie długa, mocna, szeroka i głęboka. Zwężająca się, lecz nie spiczasta. Grzbiet nosa prosty. 

Szczęki/zęby:
zęby mocne ze zgryzem nożycowym, wargi przylegające. 

Policzki umiarkowanie rozwinięte. Oczy stosunkowo małe, prawie trójkątnego kształtu. Zewnętrzny kąt oka ściągnięty lekko ku górze. Umiarkowanie szeroko rozstawione o ciemnobrązowym kolorze, im ciemniejsze tym lepsze. Uszy stosunkowo małe, dość grube, trójkątne z lekko zaokrąglonymi końcami. Osadzone niezbyt daleko od siebie, ustawione lekko nachylone ku przodowi. 


SZYJA:
gruba i muskularna, we właściwej proporcji do głowy. 


TUŁÓW:
Grzbiet prosty, silny.
Lędźwie szerokie, muskularne.
Klatka piersiowa głęboka, dobrze rozwinięta, żebra umiarkowanie wysklepione.
Brzuch podciągnięty. 


OGON:
Wysoko osadzony, gruby, noszony, silnie skręcony nad grzbietem, ogon opuszczony sięga prawie do stawów skokowych. 


KOŃCZYNY:
Kończyny przednie:
Łopatki umiarkowanie ukośne i dobrze rozwinięte. Łokcie przylegające do tułowia. Przedramię proste, o mocnym kośćcu. Kończyny tylne:
dobrze rozwinięte, silne i umiarkowanie ukątowane. Stopa gruba, okrągła, wysklepiona i zwarta. Ruch mocny, dynamiczny. 


OKRYWA WŁOSOWA:
Włos okrywowy twardy, szorstki i prosty. Podszerstek miękki i gęsty. Kłąb i zad pokryty jest nieco dłuższym włosem - włos na ogonie jest dłuższy niż na reszcie ciała. Umaszczenie: czerwono-płowe, sezamowe (czerwono-płowe włosy z czarnymi końcówkami), pręgowane, białe. Wszystkie wymienione wcześniej umaszczenia za wyjątkiem białego muszą mieć "urajiro" (urajiro -białawe umaszczenie po bokach kufy, na policzkach, po spodniej stronie żuchwy, szyi, piersi, tułowia i ogona, po wewnętrznej stronie kończyn przednich i tylnych). 


WYMIARY:
Wysokość w kłębie:
psy 67 cm,
suki 61 cm.
Tolerancja: +/- 3 cm. 


BŁĘDY:
Wszystkie odstępstwa od wymienionego standardu muszą być uznane za błąd, którego znaczenie zależne jest od stopnia odchylenia od wzorca:
- sucze psy, samcze suki,
- przodozgryz lub tyłozgryz,
- brakujące zęby,
- niebieskie lub czarne plamy na języku,
- zbyt jasne oko,
- krótki ogon,
- tchórzliwość, 


BŁĘDY DYSKWALIFIKUJĄCE:
- nie stojące ucho,
- zwisający ogon
- długi włos (kosmaty),
- czarna maska,
- kolorowe znaczenia na bieli.UWAGA: Psy muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, które w pełni zstąpiły do moszny. 

źródło: www.fci.be

Akita Kennel - Kazoku Kanshin - Wzorzec FCI
Akita Kennel KAZOKU KANSHIN, akity, akity.org, akita inu, japonia, japońskie psy, hodowla psów, kenel, akita, hodowla akity, akita hodowle, akita hodowla, kazoku kanshin, arashi tajgeta, asztar imaginacja, aida puchate liski, aidka, asztarek, aszi, akita japońska, wystawy, związek kynologiczny, częstochowa